GET
Array
(
  [LANG] => cz
  [idclanku] => 55
  [nbcat] => o-nas
  [ACT] => clanky
  [templat] => clanky
)
ACT=clanky - ACTL=txt
zprava =
idecka
Array
(
  [0] => 55
)
Array
(
)

O nás

Umělecké studio DOWIS, založené Alexem Dowisem v roce 1996 má mnohaletou praxi v uměleckém světě. Zrodilo se ze Street Artu a odhodlání jednoho člověka přiblížit pouliční umění široké veřejnosti. Ateliér má dnes několik oddělení a realizuje umělecké zakázky pro domácí i zahraniční firmy.

Naše největší přednosti jsou originalita a flexibilita. Máme talentované členy týmu, kteří ovládají rozmanité umělecké styly jako je Light Art, Speed Art, Sand Art, Spray Painting a nebo Airbrush.

Ovládáme i klasické styly jako je komiksová tvorba, animace nebo ilustrace. DOWIS studio má za sebou mnoho uměleckých instalací, scénografií a režijních počinů.

V našich projektech se setkávají moderní a originální umělecké směry s moderními technologiemi. Výsledkem jsou pak kulturní a umělecké projekty, o jejichž kvalitách se přesvědčte sami.

Alex Dowis

 

se věnuje umění již od dětství. Podstatnou část jeho rané tvorby tvoří velké nástěnné malby, jako součást vnitřních a venkovních designů, vycházejících zejména z oblasti umění graffiti a street art. V rámci české graffiti scény se Alex stal uznávaným umělcem. Jeho díla je možné spatřit ještě dnes, jak na legálních plochách, tak i na plochách nelegálních.

V letech 2000 - 2003 se Alex Dowis zabýval provozem hudebního klubu Pantheon v Praze a produkcí desítek kulturních akcí po celém území České republiky. Je také jedním ze zakladatelů produkční agentury DEPO CREW a festivalu HIP HOP KEMP.

Od roku 2003 začal aktivně působit v pražském divadle Archa, se kterým posléze představil četná autorská představení v EvropěUSA a Asii. Zakončení série představení Chat – Nebezpečně snadné známosti proběhlo v roce 2005 v prestižním tokijském divadle Japan Foundation Forum. Tři vyprodaná představení se setkala s velmi vstřícným a uznalým ohlasem jak u běžných diváků, tak i divadelních kritiků. Celý soubor byl poté pozván do města Kófu, kde v nově otevřeném divadle Sakura-za, Ve čtvrtek 11. srpna 2005 vystoupili na zahajovacím ceremoniálu festivalu Dance Hakushu, který každoročně pořádá slavný tanečník Min Tanaka.

V roce 2012 se Alex dostal až do finále televizní soutěže Česko Slovensko má talent, kde jako první Čech představil světu Light Art (extrémně rychlé malování světlem na fotoluminescenční plochu).

Pomocí LIGHT ART techniky a živého zvukového doprovodu začal Alex tvořit a vyprávět beze slov emocionální příběhy pro diváky všech věkových kategorií napříč celým světem.

S přední českou zpěvačkou Lucií Bílou spolupracoval na jejím československém turné v roce 2013 a 2014, kde spolu s živým orchestrem sklízeli ovace ve stoje před zaplněnými hledišti sportovních hal.

V roce 2014 Alex a jeho tým vymysleli a realizovali inetaktivní exponáty do Oblastní galerie v Liberci. Tyto exponáty jsou v galerii stále k dispozici  pro děti a hravé návštěvníky.

V letech 2015-2017 Alex Dowis vystupoval se svou Light Art Show pravidelně v divadle Na perštýně nebo v divadle TaFantastika v Praze.

Alex Dowis spolupracoval s Vladimírem Jiránkem, který ho vybral jako hlavního výtvarníka při tvorbě jeho celovečerního animovaného filmu. Alex se posléze stal imitátorem Jiránkovi pověstné linky pro veškéré výtvarné práce s kreslenou podobou postaviček Pat a Mat nebo Bob a Bobek. Vzniklo tak STUDIO DOWIS, které se věnuje výhradně animacím a grafickým pracím v digitální podobě. Studio navrhlo mimo jiné např. maskota klubu HC SPARTA Praha nebo maskoty Calvin & Calvina pro Genève-Servette Hockey Club.

Studio dále vytvořilo několik komiskových děl (Bob & Bobek hrají hokej, Bob & Bobek jedou na hory, Bob & Bobek na návštěvě, Jack Russel zachránce planety) a to ve spolupráci s Knižním klubem nebo vydavatelstvím Albatros.

V roce 2015 Alex ytvořil zahajovací ceremoniál pro Mistrovství světa v ledním hokeji, které se odehrávalo v ČR. Jednalo se o kompletní produkci a režii, včetně návrhu vzhledu maskotů šampionátu, kterými byli Bob & Bobek.

Ve stejném roce Alex navrhl nový vzhled poštovních známek pro Českou poštu. V roce 2016 pak navrhl další poštovní známku (Víla Amálka).

28.10.2015 Alex reprezentoval ČR na EXPO v Miláně (Open Air Theatre Expo Milán), kde vytvořil během 40minut Mural obraz (6X2m) za doprovodu pěveckého sboru.

V roce 2016 studio Dowis.cz realizovalo retrospektivní výstavu ,,Včera a dnes“ významného českého kreslíře Vladimíra Jiránka. Výstava se konala v galerii Tančící Dům.

29.8.2016 byl Alex Dowis vybrán jakožto hlavní vystupující při oficiální návštěvě primátorky HMP s delegací v partnerských městech Pekingu a Šanghaji.

V roce 2016 sklidil obrovské ohlasy za Light Art (Opening Ceremony) pro Mena Transport Congres v Armani hall v nejvyšší budově světa (Burj Khalifa) v Dubaji.

V roce 2017 Alex navrhl a realizoval výstavní expozici v pražském muzeum Grévin - Legendy staré Prahy. Další část expozice zde Alex tvořil během roku 2018 – Zlaté časy českého hokeje.

Ve stejném roce byl Alex Dowis a jeho malování světlem součástí projektu BACH 330 (new czech modern theatre) a to společně s houslistou Martinem Zbrožkem, tanečnicí Hanou Polanskou Turečkovou a s akrobatem Lukášem Macháčkem.

V letech 2018 – 2019 Alex a jeho tým vytvořili celovečerní multimediální show ,,Art of Evolution“, v které je ztvárněný příběh evoluce lidstva a to za pomocí různých výtvarných technik (malba, Sand Art, Speed Painting, Light Art,...). Vystoupení bylo viděno v několika divadlech v ČR a na Slovensku.

V roce 2019 byl pozván do Španělského televizního pořadu El hormiguero. Zde se setkal s hercem Antoniem Banderasem. Na počest premiéry nového filmu režiséra Pedra Almodóvara Alex maloval motivy z filmu v živém vysílání včetně portrétu hlavního hrdiny filmu.

Jakožto první čech se Alex dostal až do semifinále talentové soutěže America´s Got Talent (2019). Jeho vystoupení, které měli vždy hlubokou myšlenku, zasáhlo Simona Cowella natolik, že prohlásil ,,I got Goosebumps on my goosebumps“.

V tomto roce Alex rozšířil své studio také do USA. Jeho show navštěvují diváci zejména na Floridě, v Las Vegas a v NYC. Zajímavostí je, že vedení Disney World Entertainment si vyžádalo Alexovu prezentaci přímo v jejich sídle Walt Disney Entertainment na Floridě a v současné době probíhají jednání o spolupráci.

V roce 2020 se Alex dostal až do finále talentové soutěže France´s got Talent. V roce 2021 reprezentoval ve finále v soutěži Spain´s Got Talent.

V roce 2021 byl Alex součástí multimediálního projektu Requiem 2021 v Bohemian Hall v NY, který vznikl jakožto památka obětí teroristických útoků z 11. září v New Yorku. Alex ztvárnil příběh ,,The Man in a Red Bandana“ ( 20 let starý hrdinský příběh mladého muže Wellese Remy Crowthera, který riskoval svůj život, aby zachránil nejméně 10 dalších z Jižní věže World Trade Center, než sám během tragédie zahynul.). Malování světlem za doprovodu hudby skladatele Juraje Filase.

V roce 2022 exceloval v Řecké talentové soutěži Ellada Eheis Talento.

16.3.2022 Alex vystupoval v českém centru v NY, kde ztvárnil autorské vystoupení ,, We Stand with Ukraine“, které vzniklo na podporu ukrajinců ve válce s Ruskem.

Tentýž rok obdržel tzv. Golden Buzzer v talentové soutěži Romania´s Got Talent. Z kvalifikace se tedy posunul přímo do finále samotné soutěže.

Mimo jiné se Alex věnuje filmovým dekoracím, scénografii a je vyhledávaný pro práci na reklamních kampaních (např. Pepsi, Windows, Babiččina volba,...). Mezi jeho další aktivity patří živé výtvarné exhibice Sand Art, Speed Painting, ale také workshopy na různých eventech, výstavách a společenských akcích po celém světě (USA, Španělsko, Francie, Velká Británie, Itálie, Řecko, Rakousko, Německo, Norsko, Švýcarsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Saudská Arábie, Katar, Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt, Omán, Jihoafrická Republika, Singapur,...)

Mezi klienty, pro které Alex v minulosti vytvářel originální vystoupení na míru, patří na příklad: Samsung, BMW, Swarovski, Mazda, MasterCard, HP, Zentiva, KIA, Claas, Hankook, Diadora, Shell, Siemens, Generali, Iqos, Škoda-Auto, Ataccama, Mercedes Benz, Dentamed, Hyundai, Bosch, HP, Xerox, Skanska, Spedos, DB, DHL, Barceló, Hauser, Agrall, Dell, EON, DR.Max, Nordsee, Simon, Trilux, Spar,.....

 

Alex Dowis